Národohospodárska fakulta oslávi 65. výročie vzniku konferenciou

Fakulta pri organizovaní osláv inšpirovala oslavami 650. výročia založenia Viedenskej univerzity. Ich mottom bolo klásť otázky.

Bratislava 15. novembra (TASR) - Digitalizácia a zelená smart revolúcia budú hlavnými témami dvojdňovej medzinárodnej konferencie, ktorú pri príležitosti 65. výročia svojho vzniku organizuje Národohospodárska fakulta (NHF) Ekonomickej univerzity v Bratislave. Podľa slov jej dekana Mikuláša Luptáčika sa ekonómovia týmto témam zatiaľ venujú len málo, najmä z národohospodárskeho hľadiska.
Na konferencii, ktorá sa koná vo štvrtok a piatok (16.11.), vystúpi napríklad Klaus Prettner z Hohenheimskej univerzity v Dánsku, ktorý bude rozprávať o vplyve automatizácie na zamestnanosť, rast a nerovnosť. Ďalším zo zahraničných rečníkov je Mark Partridge zo Štátnej univerzity v Ohiu (USA) či Janne Hukinnen z Helsinskej univerzity (Fínsko).

Podľa Luptáčika sa fakulta pri organizovaní osláv inšpirovala oslavami 650. výročia založenia Viedenskej univerzity. Ich mottom bolo klásť otázky. "Pri takýchto témach skôr otázky kladieme a na mnohé ešte nevieme odpovedať. Myslím si však, že práve to je úloha univerzít – klásť relevantné otázky, vnášať určitý input do diskusie o hospodárskych a spoločenských problémoch," poznamenal dekan.

Fakulta sa podľa neho v poslednom období posunula výrazne dopredu. "Snažíme sa hlavne o oveľa širšiu internacionalizáciu, väčšiu otvorenosť. Pretože my nemôžeme hrať vlastnú ligu. Musíme rozvíjať ekonomickú vedu a prinášať poznatky nielen pre Slovensko," hovorí Luptáčik, ktorého mottom je, že hranice Slovenska nemôžu byť hranicami vedeckého snaženia.