Klub Investorov

Téma: Ako investície Penty menia slovenské zdravotníctvo?

Speaker: Jozef Mathia

Summary 10.10.2017

Autor: Samuel Izrael

Začiatkom akademického roka  sa konala dlho-očakávaná prednáška, zastrešovaná Klubom Investorov s názvom ,,Ako investície Penty menia slovenské zdravotníctvo?“.  Ako vyplýva z názvu, jednalo sa o zaujímavú tému a v prednáškovej sále na akademickej pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave. Dňa 10.10. 2017 to vyústilo do nemalého počtu poslucháčov. Problematiku prišiel objasniť investičný manažér zo spoločnosti Penta Investments, pán Jozef Mathia, ktorý sa pohybuje v oblasti projektov zdravotníckych zariadení a ktorého analýzy a komentáre sú podložené niekoľkoročnými skúsenosťami v spomínanej Pente a v spoločnosti Ernst and Young, kde pracoval predtým.

Hosť nám spočiatku ozrejmil, že spoločnosť Penta postupne implementuje dlhodobejšiu stratégiu investovania a M&A obchodom sa chce vyvarovať najmä v segmente zdravotníctva. Tento postoj strategického, hodnotového investovania vo svojom portfóliu uplatnili vo viacerých podnikoch a značkách. Nosným pilierom prednášky bola podrobná analýza jednotlivých projektov; posúdenie ich úspešnosti; charakteristika trhov, na ktorých spoločnosti participujú; vypichnutie najdôležitejších konkurenčných výhod a samozrejmosťou bol aj výhľad do budúcnosti.

Klub Investorov

Téma: Potrebujeme centrálne banky?

Hosť: Juraj Karpiš

Autor článku: Michal Farkaš

Summary: 24.10.2017

Ďalšou zo série zaujímavých prednášok Klubu investorov, ktorú hostila Ekonomická univerzita 24. októbra, mala tému týkajúcu sa centrálnych bánk a ich nutnosti v ekonomike sveta. Prednášajúcim bol ekonomický analytik a spoluzakladateľ think-tanku INESS, pán Juraj Karpiš. Verejne známy sa stal kontroverznou knihou Zlé peniaze z roku 2015, ktorá poukazuje na slabé stránky finančného systému. Zaujímavosťou z jeho súkromného života je, že sa venuje freedivingu. Prednáška mala hojnú účasť. Pán Karpiš skvelý rečník a publikum dokázal zaujať, čoho dôkazom boli aj neustále sa rozvíjajúce diskusie a prechádzanie do iných súvisiacich tém.