Spoločná výročná konferencia Slovenskej ekonomickej spoločnosti a Rakúskej ekonomickej spoločnosti Joint Annual Meeting of the Slovak Economic Associationand the Austrian Economic Association (NOeG-SEA 2016) v spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Bratislave.
V dňoch 27 - 28.5. 2016 sa v Bratislave uskutočnila spoločná výročná konferencia Slovenskej ekonomickej spoločnosti a Rakúskej ekonomickej spoločnosti NOeG-SEA 2016.
Konferencia bola organizovaná v spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Bratislave s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, Nadácie VÚB, Národnej banky Slovenska a Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Konferencie sa zúčastnilo takmer 300 hostí, z ktorých 150 vystúpilo so svojim vedeckým príspevkom v rámci jednej z 36 sekcií. Účastníci reprezentovali viac ako 100 inštitúcií z takmer 30 krajín z Európy, ale aj ďalších kontinentov.
Na plenárnom zasadaní vystúpili medzinárodne renomovaní vedci: profesor Martin Hellwig z Inštitútu Maxa Plancka pre výskum kolektívnych statkov (Max Planck Institute for Research on Collective Good) a Bonnskej univerzity a profesor Klaus F. Zimmermann z Harvardovej univerzity a Globálnej organizácie práce (Global Labor Organization).
Témou prednášky profesora Hellwiga bola finančná stabilita a monetárna politika v časoch krízy. V prednáške sa zameral na vzťah centrálnej banky a vlády, s dôrazom na otázky nezávislosti centrálnej banky a jej možnej angažovanosti sa v otázkach fiškálnej politiky.
Professor Zimmermann predniesol prednášku na tému európska migračná kríza a s ňou súvisiace výzvy a možnosti. Zimmermann zdôraznil potrebu koordinovaného riešenia výziev, ktoré migračná kríza priniesla, a predostrel presvedčivé argumenty o potrebe mobility práce a pracovnej sily imigrantov na európskych trhoch práce.
Ciele konferencie sa podarilo naplniť najmä vďaka vysokej kvalite príspevkov a následných diskusií. Dôležitý bol aj rastúci počet príspevkov študentov zo Slovenska, z vedúcich pracovísk z Prahy, ale aj z Viedne a ďalších svetových stredísk ekonomického výskumu. Cenu SES za najlepší vedecký článok prezentovaný na konferencii získal slovenský doktorand z Viedenskej univerzity.
Na paralelnom podujatí Bratislava Economic Fair 2016 sa prezentovalo 15 univerzitných ale aj neuniverzitných pracovísk pôsobiacich v ekonomickom výskume zo Slovenska, Rakúska, Česka a Maďarska, vrátane NBS, RRZ, Ekonomickej univerzity v Bratislave, Univerzity Komenského, Stredoeurópskej univerzity (CEU) a Viedenskej univerzity.
Viac o konferencii: http://www.slovakecon.sk/noegsea2016/index.html, http://infer.nhf.euba.sk/
Program konferencie: http://www.slovakecon.sk/noegsea2016/program.html
Organizačný výbor
- Martin Kahanec
- Mikuláš Luptáčik
- Philipp Schmidt-Dengler
Vedecký výbor konferencie
- Mikuláš Luptáčik (predseda)
- René Böheim
- Anetta Čaplánová
- Jarko Fidrmuc
- Július Horváth
- Martin Kahanec
- Tatiana Kluvánková
- Markus Knell
- Christoph Kuzmics
- Štefan Lyócsa
- Rajmund Mirdala
- Harald Oberhofer
- Dieter Pennerstorfer
- Paul Pichler
- Ján Pokrivčák
- Maroš Servátka
- Hans Scharler
- Paul Schweinzer
- Martin Summer
- Martin Šuster
Lokálny organizačný výbor
- Martin Kahanec (predseda)
- Eduard Baumöhl
- Zuzana Brokešová
- Martin Lábaj
- Jana Péliová
- Eva Pongrácz
- Tomáš Výrost
O slovenskej ekonomickej spoločnosti
Slovenská ekonomická spoločnosť je dobrovoľné vedecké a profesné združenie ekonómov, ktoré pracuje ako občianske združenie. Cieľom spoločnosti je prispievanie k rozvoju a popularizácii ekonomickej vedy podporou základného a aplikovaného výskumu. SES tiež podporuje skvalitňovanie ekonomického vzdelávania na Slovensku s osobitným dôrazom na výchovu mladých talentov.
Členstvo v spoločnosti je otvorené vedeckým ekonómom, odborníkom z praxe, doktorandom i študentom a tiež odbornej verejnosti. Sídlom združenia je Katedra hospodárskej politiky, Národohospodárska fakulta, Ekonomická univerzita, Dolnozemská cesta 1, 852 35 Bratislava.
FOTOGALÉRIA