V dňoch 27. – 28. septembra 2012 Katedra bankovníctva a medzinárodných financií Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave organizovala medzinárodnú vedeckú konferenciu „7th International Conference on Currency, Banking and International Finance - How Does the Central and Eastern Europe Cope up with the Global Financial Crisis?“, ktorej výstupy sa budú uchádzať o zaradenie do databázy Web of Knowledge ® u spoločnosti Thomson Reuters.

Konferencia patrí medzi najvýznamnejšie podujatia organizované s dvojročnou periodicitou v širšom geografickom okruhu pre odborníkov zaoberajúcich sa problematikou menovej politiky, komerčného bankovníctva, finančných trhov a medzinárodných financií. Informácie o konaní konferencie boli zverejnené na medzinárodných webových stránkach AllconferencesMe.kono,Conferencealerts. Na konferenciu sa prihlásilo viac ako 90 autorov z 23 krajín sveta vrátane Malajzie, Indonézie, Veľkej Británie a krajín Strednej a Východnej Európy.

Konferenciu otvorili zástupcovia vedenia Ekonomickej univerzity v Bratislave. Predsedom vedeckého výboru konferencie a plenárne zasadnutie s hlavným príspevkom viedol prof. John Hudson z University of Bath, Veľká Británia. V prvý deň konferencie vystúpili viacerí významní odborníci z praxe ako aj akademickej pôdy, napríklad Brigita Schmögnerová (bývalá viceprezidentka EBRD), Peter R. Haiss (Vienna University of Economics and Business, Rakúsko), Rastislav Čársky (NBS), Štefan Rychtárik (NBS), Martina Kubíková (MF SR), Daniel Stavárek (Silesian University in Opava, ČR).

Druhý deň konferencie prebiehalo rokovanie v troch sekciách Implications of the Global Financial Crisis to the Banking Industry, The Relationship between the Financial Markets and the Real Economy, Economic Policy Challenges during the Times of Financial Crisis (Monetary Policy, Fiscal Policy, Exchange Rate Policy and Regulation). Konanie konferencie spríjemnilo aj vystúpenie súboru Ekonóm v rámci slávnostnej recepcie a záverečná prehliadka mesta Bratislavy.

Účastníci konferencie v rámci svojich príspevkov diskutovali o skúsenostiach krajín SVE s vysporadúvaním sa s problémami, ktoré so sebou priniesla ekonomická a finančná kríza. Región krajín SVE je známy tým, že za posledné desaťročie prekonal podstatnú transformáciu v ekonomickej a sociálnej oblasti ako dôsledok vstupu do Európskej únie. Táto konferencia tak slúžila ako platforma pre diskusiu o možnosti zdieľania skúseností krajín SVE pri prekonávaní dôsledkov finančnej a ekonomickej krízy nielen na regionálnej, ale aj svetovej úrovni.

Viac informácií nájdete na stránke http://iccbif.kbmf.nhf.euba.sk/

OHLASY

„The conference was an interesting combination of academics and people engaged with governance and finance in some respect. The interchange of views was fascinating and the quality of the papers good.“

Prof. John Hudson
University of Bath, United Kingdom

„I want to thank you for great conference in Bratislava and I hope we will cooperate in the future.“

Ines Kersan-Škabić
Juraj Dobrila University of Pula, Croatia

„Moc děkuji za pěknou konferenci, rád příště zase přijedu.“

Daniel Stavarek
Vice Dean of Foreign Affairs, Head of Department of Finance, Silesian University, School of Business Administration, Karvina, Czech Republic

„Ešte raz vďaka za pozvanie na konferenciu, bolo to príjemné po odbornej aj po ľudskej stránke.“

Štefan Rychtárik
Odbor regulácie a finančných analýz, Národná banka Slovenska

„Konferencia bola skvelá, mali ste všetko dobre pripravené. Ešte raz úprimne ďakujem za priateľské prijatie.“

Vladislav Pavlát
University of Finance and Administration, Czech Republic