Čo môžeme vyvodiť z dôkazov o minimálnych mzdách a zamestnanosti? Nedávne zistenia
Prednáška sa bude zaoberať vplyvom minimálnej mzdy na zamestnanosť na základe rozsiahleho prieskumu najnovšieho výskumu. Dôraz bude kladený na celkové zistenia odbornej literatúry, kľúčové ekonmetrické výzvy v tejto oblasti a najnovšie dôkazy, ktoré sa týkajú metodologických otázok.
Kedy: 20.5.2025 od 10:00 - 12:00
Kde: Národhospodárska fakulta
Formulár pre registráciu na verejnú prednášku
O prednášajúcom:
David Neumark (7. júl 1959) je americký ekonóm a profesor ekonómie na University of California, Irvine, kde vedie aj Economic Self-Sufficiency Policy Research Institute.
Vzdelanie
Získal bakalársky titul z ekonómie na University of Pennsylvania (1982) s vyznamenaním. Magisterské (1985) a doktorandské štúdium (1987) absolvoval na Harvardovej univerzite, so zameraním na pracovnú ekonómiu a ekonometriu. Jeho dizertačná práca sa venovala rozdielom medzi mužmi a ženami na trhu práce.
Akadémia a výskum
Pôsobil na University of Pennsylvania a Michigan State University. Od roku 2005 je profesorom na UC Irvine a afiliovaným výskumníkov v National Bureau of Economic Research a Inštitúte pre výskum práce (IZA).
Zaoberá sa najmä otázkami minimálnej mzdy, pozitívnej diskriminácie, rodových rozdielov na trhu práce, diskriminácie (napr. založenej na predsudkoch či štatistike), ekonómiou starnutia a prechodom zo školy do práce. Publikuje v prestížnych ekonomických časopisoch ako American Economic Review či Journal of Labor Economics. Je editorom IZA Journal of Labor Policy a spolueditorom Journal of Urban Economics.
Publikácie
The Economics of Affirmative Action (2004, spoluautor Harry J. Holzer)
Minimum Wages (2008, spoluautor William Wascher) – kniha sumarizuje desiatky štúdií o vplyve minimálnych miezd na zamestnanosť, vzdelanie, chudobu a nerovnosť.