Fakultné kolo Študentskej vedeckej odbornej činnosti (ŠVOČ) aj tento rok potvrdilo, že naša fakulta má výnimočných študentov a študentky s výskumným potenciálom. Hoci sa do súťaže v zimnom semestri prihlásilo viacero záujemcov, svoje práce dokončilo a odovzdalo len päť z nich. Ich výsledky však ukázali, že kvalita prevážila kvantitu – a že ŠVOČ na fakulte zostáva priestorom pre originálne nápady, analytickú prácu aj spoločensky dôležité témy.
Prvý stupeň: Dopyt po práci aj ekonomika vo fikcii
Na prvom stupni štúdia zvíťazila Veronika Baldižárová (program Aplikovaná ekonómia) s prácou Empirický odhad dopytu po práci na základe údajov z online voľných pracovných miest, ktorú viedol Tomáš Oleš. Vo svojom výskume využila dáta z portálu Profesia.sk na analýzu vývoja pracovných ponúk na Slovensku – ich počtu, regionálneho rozloženia aj profesijného zamerania podľa klasifikácie ISCO. Práca zaujala nielen relevantnosťou, ale aj metodickým spracovaním a empirickou precíznosťou.
Druhé miesto získal Alex Němec (Financie, bankovníctvo a poisťovníctvo) s originálnou témou Fungovanie ekonomických systémov vo fiktívnych svetoch – prečo by mali spisovatelia a scenáristi poznať základy ekonomickej vedy. Pod vedením Mateja Boóra skúmal, ako sú (a často nie sú) ekonomické princípy uplatnené vo svetoch populárnych príbehov. Práca prepájala ekonómiu s kultúrou a ukázala, že aj zdanlivo neformálna téma môže stáť na solídnom analytickom základe.
Druhý stupeň: Tesné hodnotenie, silné výsledky
Na druhom stupni štúdia bola konkurencia veľmi vyrovnaná – o poradí rozhodoval rozdiel jediného bodu. Hodnotiaca komisia preto zohľadnila aj schopnosť prezentovať tému jasne, zrozumiteľne a v rámci časového limitu. Všetky práce v tejto kategórii vynikali technickou náročnosťou a využívaním moderných kvantitatívnych prístupov.
Víťazkou sa stala Bc. Paula Gašpercová (Aplikovaná ekonómia), ktorá pod vedením Petra Tótha spracovala tému Analýza mzdových rozdielov žien a mužov na Slovensku. Aká je úloha materstva?. Práca analyzovala rodové platové rozdiely s dôrazom na vplyv materstva, pričom ukázala, že podstatnú časť týchto rozdielov nemožno vysvetliť pozorovanými charakteristikami ako vek, vzdelanie či počet detí. Výsledky tak poukazujú na existenciu diskriminácie na základe nepozorovaných faktorov – a robia z tejto práce silný príspevok do spoločenskej diskusie.
Na druhom mieste sa umiestnil Bc. Peter Lörinc (Aplikovaná ekonómia), ktorého taktiež viedol Peter Tóth. V práci Krátkodobé prognózovanie slovenského HDP na základe vysokofrekvenčných údajov sa venoval možnostiam zlepšenia ekonomických predikcií pomocou dát s vyššou časovou frekvenciou. Jeho záver – že takéto údaje automaticky nezaručujú lepšiu predikciu – je dôležitým poznatkom pre tvorcov ekonomických modelov a prax. Zároveň išlo o jedinú makroekonomickú prácu v súťaži.
Tretie miesto získal Bc. Juraj Tichý (Aplikovaná ekonómia) s prácou Event study: Vplyv zrušenia privilégií profesorov na kvalitu patentov, ktorú vypracoval pod vedením Štefana Reháka. Práca využila kvázi-experimentálny dizajn na hodnotenie vplyvu zmeny legislatívy v Európe, ktorá obmedzila privilegované postavenie univerzitných profesorov pri patentovaní. Jurajov výskum nielen ukázal precíznu prácu s dátami a metódami, ale aj otvoril nové otázky pre budúci výskum, čo je znakom skutočne kvalitnej vedeckej práce.
Foto: Filip Gono