S cieľom skvalitniť súčasný systém profesijného rozvoja doktorandov a vysokoškolských učiteľov EU v Bratislave a rozvinúť popri pedagogickom vzdelávaní aj jeho ďalšie piliere Katedra pedagogiky NHF EU v Bratislave riešila v rokoch 2020 až 2023 medzinárodný projekt Erasmus+ č. 2020-1-SK01-KA203-078299 s názvom Designing holistic and sustainable educational development to improve student learning. Viac informácií o tomto projekte, jeho hlavných cieľoch, aktivitách a výstupoch nájdete na: https://hosued.euba.sk.
V súčasnosti Kompetenčné centrum ako nástupnícka organizačná jednotka katedry stavia na výstupoch tohto projektu a ponúka kurzy pedagogického vzdelávania a workshopy profesijného rozvoja pre interných doktorandov a odborných asistentov podľa vzoru vybraných renomovaných zahraničných univerzít.
V ponuke sú tieto dva ucelené kurzy:
a) Úvod do vyučovania a učenia sa na vysokej škole (kurz je určený pre interných doktorandov, najmä v prvom ročníku štúdia) – v tomto kurze sa interní doktorandi ako budúci vysokoškolskí učitelia dostávajú do kontaktu s pedagogickou teóriou po prvýkrát, a zároveň vstupujú prvý raz do učební medzi študentov. Ide o ucelený pohľad na vzájomne prepojené činnosti učiteľa a študentov na vysokej škole: vyučovanie a učenie sa. Úspešní absolventi kurzu získajú komplexnú predstavu o vyučovacom procese na vysokých školách a jeho hlavných prvkoch s dôrazom na to, ako vplývajú na učenie sa študentov;
b) Rozvoj pedagogických zručností na podporu učenia sa študentov (voľne nadväzujúci kurz určený pre lektorov, asistentov a odborných asistentov) – východiskom na dizajn kurikula bol predpoklad, že každý účastník už má určitú skúsenosť s výučbou na vysokej škole, ktorú získal v prvých rokoch práce na vysokej škole ako interný doktorand, lektor či (odborný) asistent. Hlavným cieľom kurzu je rozvoj vybraných pedagogických kompetencií, ktoré majú kľúčový dosah na učenie sa študentov. Dôraz sa kladie na využitie skúseností účastníkov kurzu z vlastnej výučby a aplikáciu rozširujúcich poznatkov na vyučovací proces vo vlastných vyučovacích predmetoch a pri práci s konkrétnymi študentmi jednotlivých účastníkov.
Tematické zameranie jednorazových workshopov pre skúsených učiteľov fakulty sa prispôsobuje ich aktuálnym potrebám a požiadavkám vedenia fakulty.
- Návštevy: 4897
Rozširujúce štúdium na vyučovanie administratívy a korešpondencie
Kompetenčné centrum Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave poskytuje rozširujúce štúdium na vyučovanie administratívy a korešpondencie (ďalej len RŠ) podľa § 1 ods. 1 písm. a) vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č. 173/2023 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.
RŠ sa realizuje externou formou a umožňuje rozšírenie odbornej a pedagogickej spôsobilosti na výchovno-vzdelávaciu činnosť v predmete administratíva a korešpondencia (ďalej ADK).
Podmienkou zaradenia záujemcu do kurzu RŠ je ukončený 2. stupeň vysokoškolského vzdelania a absolvovanie doplňujúceho pedagogického štúdia. Záujemcovia s neekonomickým vysokoškolským vzdelaním sú povinní zvládnuť diferenčnú skúšku z ekonomiky (zo základov všeobecnej ekonomickej teórie a podnikového hospodárstva), ktorá sa vykonáva v priebehu štúdia.
RŠ v rozsahu 200 hodín trvá 2 semestre, uskutočňuje sa prezenčne, vo forme dvojdňových konzultácií, ktoré sú priemerne 1-2-krát v mesiaci (zvyčajne v piatok popoludní a v sobotu). Realizuje sa podľa schváleného učebného plánu a končí sa záverečnou skúškou z didaktiky učebného predmetu administratíva a korešpondencia a z obhajoby záverečnej didakticko-odbornej práce v rozsahu 35 – 50 strán.
Absolventi RŠ získajú vysvedčenie o nadobudnutí pedagogickej spôsobilosti vyučovať predmet administratíva a korešpondencia na stredných školách.
Poplatok za štúdium je vo výške 450,– € za jeden semester.
Vyplnený prihlasovací formulár, ktorý je k dispozícii v prílohe, možno posielať priebežne, a to na adresu: Kompetenčné centrum NHF EU v Bratislave, Dolnozemská cesta 1, 852 35 Bratislava. K prihláške je potrebné priložiť životopis a overené kópie diplomu o dosiahnutom vysokoškolskom vzdelaní 2. stupňa a o absolvovaní pedagogického vzdelávania (doplňujúceho pedagogického štúdia).
Uchádzačov o štúdium zaraďujeme do kurzu na nasledujúci akademický rok každoročne koncom mája, pričom pri výbere zohľadňujeme dátum doručenia prihlášky, ako aj skutočnosť, či už vyučujú, resp. majú bezprostredne začať vyučovať predmet ADK.
Prílohy:
- Návštevy: 28355
Doplňujúce pedagogické štúdium pre študentov
Doplňujúce pedagogické štúdium (DPŠ) pre študentov je určené pre študentov druhého stupňa vysokoškolského štúdia v neučiteľských študijných programoch študijného odboru ekonómia a manažment realizovaných na všetkých fakultách Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Prihlasovať sa naň môžu priebežne po celý rok študenti 3. ročníka bakalárskeho štúdia (po zvážení individuálnych okolností a schválení garantom DPŠ výnimočne aj študenti 2. ročníka bakalárskeho štúdia, príp. 1. ročníka inžinierskeho štúdia) doručením vyplnenej prihlášky v písomnej podobe garantovi DPŠ na Kompetenčnom centre NHF EUBA (4C21) alebo v elektronickej forme mailom zaslaným na adresu: . V prípade väčšieho počtu záujemcov, než kapacity umožnia prijať do nového kurzu, budú uchádzači pozvaní na výberový rozhovor, ktorý sa uskutoční spravidla v máji alebo júni pred začiatkom príslušného akademického roka. Prijatým uchádzačom oznámime informácie o prijatí na DPŠ a ďalšom postupe mailom na adresu uvedenú v prihláške zvyčajne najneskôr koncom júna pred začiatkom príslušného akademického roka.
Samotné štúdium trvá štyri semestre a realizuje sa súbežne so štúdiom na vlastnom študijnom programe. Výučba sa realizuje blokovým spôsobom spravidla 6-krát za semester, a to vo vybrané pondelky v čase od 8.00 do 16.45 hod. Súčasťou štúdia je aj vykonanie pedagogickej praxe na cvičných stredných školách Ekonomickej univerzity v Bratislave.
DPŠ sa ukončuje obhajobou záverečnej práce a vykonaním záverečnej skúšky z predmetov všeobecná pedagogika, psychológia a didaktika ekonomických predmetov pred skúšobnou komisiou.
Poplatok za účasť na vzdelávaní v rámci DPŠ je vo výške 320,– € za semester. V poplatku za štúdium je obsiahnuté aj zabezpečenie pedagogickej praxe na cvičných školách.
Prihlášku na toto štúdium nájdete tu.
Prílohy:
Doplňujúce pedagogické štúdium pre absolventov
Štúdium je vhodné pre uchádzačov, ktorí:
- učia na stredných školách,
- plánujú učiť na stredných, prípadne vysokých školách,
- chcú získať ďalšiu kvalifikáciu, využiteľnú nielen v školstve, ale aj v hospodárskej praxi (podnikové vzdelávanie, vzdelávanie pre verejnosť, štátna a verejná správa a i.),
- majú záujem o vlastný osobnostný rozvoj a moderné trendy vo výchove a vzdelávaní.
Štúdium je široko koncipované – absolvent získa:
- pedagogickú spôsobilosť učiť ekonomické predmety na stredných školách v SR,
- poznatky z oblasti školskej a rodinnej výchovy, práce učiteľa a prístupu k žiakom,
- poznatky z psychológie užitočné pre sebapoznanie aj poznanie a ovplyvňovanie iných ľudí,
- didaktické zručnosti pri využívaní moderných vyučovacích metód a prostriedkov,
- komunikačné a prezentačné zručnosti.
Prečo študovať práve u nás:
- dobré meno s dlhoročnou tradíciou poskytovania tohto typu štúdia,
- príjemné partnerské prostredie a individuálny prístup k študentom,
- dostupná študijná literatúra a učebné materiály pre všetky predmety,
- zabezpečenie pedagogickej praxe na cvičných stredných školách,
- využiteľnosť nadobudnutých vedomostí, zručností a skúseností nielen v pedagogickej praxi.
Prílohy:
- Návštevy: 62793
- Návštevy: 45889
Kompetenčné centrum NHF EU v Bratislave vzniklo 1. januára 2024 ako nástupnícka organizačná jednotka Katedry pedagogiky NHF EU v Bratislave. Tá vznikla na VŠE 1. júla 1961. Zriadenie tejto katedry vyplývalo z potreby pripraviť absolventov ekonómov, ktorí by po ukončení vysokoškolského štúdia mohli vyučovať ekonomické predmety na stredných školách. Do zakladateľskej generácie učiteľov katedry patrili prof. Ing. Ondrej Peter, CSc., a PhDr. Hellady Klasová, CSc. Na katedre pedagogiky v prvých rokoch jej existencie pôsobili 3 – 4 interní učitelia, preto sa nezačalo hneď s prípravou budúcich učiteľov ekonómov v samostatnom študijnom odbore učiteľstvo, ale iba v doplňujúcom pedagogickom štúdiu popri iných študijných odboroch VŠE a v doplňujúcom pedagogickom štúdiu popri zamestnaní. Príprava učiteľov ekonómov v samostatnom študijnom odbore učiteľstvo ekonomických predmetov sa prvýkrát začala od školského roku 1966/1967. Od akademického roku 2005/2006 sa príprava učiteľov ekonómov realizovala vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia v týchto študijných programoch:
- bakalársky program: Učiteľstvo praktických ekonomických predmetov,
- inžiniersky program: Učiteľstvo odborných ekonomických predmetov,
- doktorandský program: Teória ekonomického vzdelávania.
V súčasnosti sa príprava učiteľov ekonomických predmetov realizuje v súlade so zákonom č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v dennej forme pre študentov všetkých fakúlt Ekonomickej univerzity v Bratislave a v externej forme pre absolventov s vysokoškolským ekonomickým vzdelaním druhého stupňa, ktorí učia alebo chcú začať učiť na stredných školách a chýba im pedagogická spôsobilosť. Okrem toho centrum uskutočňuje rozširujúce štúdium pre učiteľov predmetu administratíva a korešpondencia.
Katedra takmer od svojho založenia realizovala aj pedagogicko-psychologickú a didaktickú prípravu mladých začínajúcich učiteľov všetkých fakúlt Ekonomickej univerzity v Bratislave, tzv. „pedagogické minimum“, ktoré sa v súčasnosti realizuje podľa internej smernice rektora EU č. 3/2014 „Pedagogické vzdelávanie vysokoškolských učiteľov Ekonomickej univerzity v Bratislave".
Učitelia katedry sa po celé desaťročia významnou mierou podieľali na tvorbe základných pedagogických dokumentov pre stredné školy, osobitne pre obchodné akadémie v SR. Centrum ako nástupnícka organizácia katedry aj naďalej spolupracuje so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania, Národným inštitútom vzdelávania a mládeže, Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, s vedeckovýskumnými pracoviskami a hospodárskou praxou v SR, najmä však s katedrami pedagogiky iných vysokých škôl v SR a zahraničí. Centrum má uzavreté zmluvy o spolupráci so siedmimi cvičnými školami v Bratislavskom kraji, kde pôsobí spolu viac ako 20 cvičných učiteľov ako externých spolupracovníkov pri organizácii pedagogickej praxe študentov doplňujúceho pedagogického štúdia.
Vývoj počtu vysokoškolských učiteľov katedry od jej vzniku po jej transformáciu na Kompetenčné centrum
Rok | 1961 | 1970 | 1980 | 1990 | 2000 | 2005 | 2010 | 2015 | 2020 | 2023 |
profesori | - | 1 | 1 | - | - | 1 | 1 | 1 | - | - |
docenti | 1 | - | 3 | 4 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 |
odborní asistenti s PhD. | - | - | 1 | 1 | 2 | 4 | 3 | 5 | 6 | 2 |
odborní asistenti | 2 | 3 | 1 | 2 | 3 | 2 | 1 | - | - | - |
asistenti | - | 1 | - | - | - | - | 1 | - | - | - |
spolu | 3 | 5 | 6 | 7 | 7 | 8 | 8 | 7 | 7 | 3 |
V poslednom desaťročí svojej existencie katedra úspešne riešila alebo sa spolupodieľala na riešení 7 výskumných projektov, z toho 1 projekt VEGA, 5 projektov KEGA a 1 projekt v rámci Erasmus+ (Strategické partnerstvá). Výskumné úlohy boli zamerané najmä na inovácie obsahu, foriem a metód ekonomického vzdelávania na stredných školách s osobitným dôrazom na projektové vyučovanie a prípadové štúdie, na podporu podnikateľských paradigiem vo vyučovacom procese vrátane podpory finančnej gramotnosti žiakov stredných škôl, ako ja na riešenie problémových výchovných situácií na stredných školách a na profesijný rozvoj vysokoškolských učiteľov. Výstupy riešených a oponovaných výskumných úloh boli prezentované a rozpracované v bohatej publikačnej činnosti učiteľov katedry (vo viac ako 10 vedeckých monografiách vydaných v zahraničných a domácich vydavateľstvách, v takmer 100 vysokoškolských a stredoškolských učebniciach a učebných textoch, ako aj v množstve článkov uverejnených vo vedeckých a odborných časopisoch a na vedeckých konferenciách a seminároch).
Centrum rozvíja aj kontakty so zahraničnými vysokými školami vzájomnou výmenou skúseností, študijnými a prednáškovými pobytmi, spoločným výskumom a publikáciami.
Pri katedre pedagogiky pôsobili i celoškolské, resp. celoslovenské pracoviská. Od roku 1992 rozvíja činnosť psychologická poradňa pre študentov Ekonomickej univerzity v Bratislave (od roku 2024 v rámci Kompetenčného centra pre študentov Národohospodárskej fakulty EUBA). V roku 1991 bolo založené Centrum fiktívnych firiem, ktoré bolo neskôr pretransformované na Slovenské centrum cvičných firiem. Katedra poskytovala služby cvičného daňového úradu a zdravotnej poisťovne pre všetky cvičné firmy na stredných školách v SR.
Od 1. februára 1998 pôsobilo pri katedre pedagogiky aj Centrum protidrogových a poradenských služieb zriadené v súlade s Národným programom boja proti drogám.
Vedúci katedry od jej vzniku po jej transformáciu na Kompetenčné centrum:
1961 – 1970
prof. Ing. Ondrej Peter, CSc.
1970 – 1989
doc. Ing. Ján Kontšek, CSc.
1989 – 1992
doc. Ing. Stanislav Vojtánek, CSc.
1992 – 2015
prof. Ing. Rudolf Šlosár, PhD.
2015 – 2023
doc. Ing. Jaromír Novák, PhD.
- Návštevy: 49694
Kompetenčné centrum Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave zabezpečuje aktivity v oblasti pedagogického vzdelávania a profesijného rozvoja interných doktorandov a vysokoškolských učiteľov fakulty. Zabezpečuje tiež činnosť psychologickej poradne pre študentov a učiteľov fakulty. Ako nástupnícka organizačná jednotka po Katedre pedagogiky zabezpečuje tiež kvalifikovanú prípravu učiteľov ekonomických predmetov pre všetky druhy a typy stredných škôl, kde sa ekonomické predmety vyučujú. V súčasnosti sa realizuje týmito druhmi štúdia:
- doplňujúce pedagogické štúdium
- pre študentov inžinierskeho štúdia na EU v Bratislave,
- pre absolventov druhého stupňa vysokoškolského štúdia v študijnom odbore Ekonómia a manažment
- rozširujúce štúdium na vyučovanie administratívy a korešpondencie.
Okrem uvedených vzdelávacích aktivít centrum zabezpečuje aj výučbu viacerých predmetov pre jednotlivé študijné programy 1. a 2. stupňa vysokoškolského štúdia na Národohospodárskej fakulte: tvorba odborných prác a prezentačné zručnosti, praktikum z psychológie, manažment projektov a tímová práca, rétorika.
Kompetenčné centrum vytvorené transformáciou Katedry pedagogiky NHF EU v Bratislave ako nástupníckej organizácie po zrušenom Štátnom stenografickom ústave v Bratislave gestoruje tiež štátne skúšky z písania na počítači a korešpondencie, ako aj štátne skúšky z majstrovského písania na počítači a korešpondencie, ktoré organizuje v spolupráci s Nadáciou Národohospodár. Štátnu skúšku môžu vykonať žiaci stredných škôl a vyšších odborných škôl, študenti vysokých škôl a ďalší záujemcovia.
Vo vedeckovýskumnej činnosti sa centrum orientuje na profesijný rozvoj učiteľov stredných a vysokých škôl, ako aj na pedagogicko-psychologické a didaktické aspekty vyučovacieho procesu na stredných a vysokých školách.
Kde nás nájdete: 4. poschodie, blok C (stará budova)
Pracoviská zriadené na Kompetenčnom centre NHF EU v Bratislave
Slovenské centrum cvičných firiem
detašované pracovisko: Ekonomická univerzita v Bratislave
tel.: 02/67 291 465
Psychologická poradňa
Štvrtok: 12.30 – 14.30 (po osobnom dohovore je možné dohodnúť iný termín)
tel.: 02/67 291 409
e-mail:
Centrum protidrogových a poradenských služieb
Koordinátor: doc. Ing. Jaromír Novák, PhD.
tel.: 02/67 291 452
- Návštevy: 73541
Vzory zadaní na štátnu skúšku nájdete v prílohe.
Prílohy:
- Návštevy: 31960
- Návštevy: 30830
Najčastejšie chyby v písomnostiach na štátnej skúške nájdete v prílohe.
Prílohy:
- Návštevy: 36083
Strategický partner
Hlavní partneri
Partneri