3. Zimný seminár regionálnej vedy - „Regional Economics in New Perspectives“

Spoločnosť pre regionálnu vedu a politiku ako Slovenská sekcia European Regional Science Association (ERSA) je organizáciou združujúcou priaznivcov regionálnej vedy, a to tak akademických pracovníkov, študentov ako aj praktikov z oblasti rozvoja regiónov. Jednou z hlavných aktivít Spoločnosti je organizovanie výročného zimného seminára, ktorého cieľom je vytvoriť tvorivú akademickú debatu v otázkach teórie regionálnej vedy a praxe regionálnej politiky. Tento rok sa v dňoch 20. - 23. marca 2013 uskutočnil už 3. ročník Zimného seminára regionálnej vedy v Tatranskej Lomnici, spolu s podporou Katedry verejnej správy a regionálneho rozvoja Národohospodárskej fakulty EU v BA, Medzinárodného vedeckého časopisu Region Direct, Nemecky hovoriacej Sekcie ERSA a European Real Estate Society (ERES). V roku 2013 sa Zimného seminára zúčastnilo takmer 30 účastníkov reprezentujúcich 10 rôznych univerzít z 8 krajín. V porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi sa o rozmanitú účasť postarali okrem slovenských a českých kolegov i ďalší priaznivci regionálnej vedy z Arménska, Francúzska, Mexika, Poľska, Rakúska a Ukrajiny. Tretí ročník zimného seminára regionálnej vedy prebiehal v anglickom jazyku pod vodiacom témou „Regional Economics in New Perspectives“. Celkovo bolo prezentovaných 20 príspevkov na témy ako odvetvové klastre, inovácie, kohézna politika EÚ, migrácia, urbánny rozvoj, a ďalšie.

Ku zvýšeniu kvality vedeckej konferencie významne prispela účasť dvoch zahraničných kľúčových rečníkov, profesora Gunthera Maiera a profesora Alexandra Minea, ktorých participáciu hodnotili účastníci veľmi pozitívne. Vedeckú časť seminára otvoril svetoznámy expert regionálnej vedy, profesor Gunther Maier (Wirtschaftsuniversität Wien) so svojou plenárnou prednáškou s názvom Real Estate Appraisal by Use of Spatial Hedonic Price Methods“.Významného expert v makroekómii, profesor Alexandra Minea, z Univerzity z Auvergne z Francúzka, vystúpil s prezentáciou s názvom „The Size Does Matter: New Evidence on the Effect of Intellectual Property Rights on Innovation“.

Budovanie komunity predstaviteľov a priaznivcov regionálnej vedy patrí medzi kľúčové zámery každoročného zimného seminára. Keďže počas ďalších dní boli rokovania orientované na poobedňajšie hodiny, preto časť programu podujatia bola venovaná aj spoločným voľnočasovým aktivitám, ktoré sa tento rok uskutočnili v rámci spoločnej prehliadky Belianskej jaskyne a pešej turistiky v pohorí Vysokých Tatier.

Po skončení vedeckého programu pokračovala diskusia v rámci neformálnej záverečnej časti podujatia. K spoločným príjemným zážitkom pre účastníkov seminára bude určite patriť aj záverečný slávnostný večer, počas ktorého bola udelená cena za najlepší príspevok prezentovaný na 3. Zimnom seminári. Výberom najlepšieho príspevku bol poverení výbor pozostávajúci z profesora G.Maiera, profesora A.Minea a profesora P.Ochotnického, ktorí po svedomitom zvážení všetkých aspektov stanovili víťaza ceny, ktorú získala Slávka Klasová z Technickej univerzity v Košiciach s príspevkom „International Trade in Creative Goods - The Case of Slovakia“. V rámci tohto večera bola taktiež ocenená najlepšia fotografia vyhotovená počas konania zimného seminára, ktorú získal Alejandro G. Chaparro z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Po úspešnom ukončení tretieho ročníka je možné konštatovať, že o účasť na zimnom seminári regionálnej vedy na Slovensku je z roka na rok väčší záujem. O tom svedčia aj názory participantov, podľa ktorých prínos zimného seminára je viditeľný z rôznych aspektov. Účasť celosvetovo uznávaných lektorov, prezentácia vlastných výskumných prác účastníkov, vymieňanie si vedeckých skúseností a získavanie spätnej väzby významne prispievajú k posunu poznania v riešení otázok regionálneho rozvoja ako aj súvisiacich problematík.

Vedecký výbor seminára

• prof. Ing. Milan BUČEK, DrSc., Katedra verejnej správy a regionálneho rozvoja, NHF EU v BA
  • prof. RNDr. Oto HUDEC, CSc., Katedra regionálnych vied a manažmentu, EF TUKE
  • prof. Gunther MAIER, Vienna University of Economics and Business, Austria