Do rámca akcií k 60. výročiu vzniku Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave vhodne zapadla aj medzinárodná vedecká konferencia, ktorú už tradične v tomto čase 15. a 16. mája 2014 vo Veľkom Mederi zorganizovala Katedra sociálneho rozvoja a práce a spoločnosť TREXIMA, tentokrát pod názvom „Zamestnanosť a jej sociálno-ekonomické súvislosti v európskom priestore“ pod záštitou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny JUDr. Jána Richtera a rektora Ekonomickej univerzity Dr. h. c. prof. Ing. Rudolfa Siváka, PhD.

Už vystúpenia oficiálnych hostí v úvode konferencie dali jej rokovaniu silne pracovný náboj. Zástupca spoluorganizátora Ing. Géza Mihály, CSc. hneď v úvode upozornil na interdisciplinárny charakter témy konferencie, čomu zodpovedá aj účasť širokej škály zastúpených vedeckých a univerzitných inštitúcií vrátane zahraničných.

Účastníci medzinárodnej vedeckej konferencie upriamili svoju pozornosť na zložité otázky trhu práce v celoeurópskom až po mikroregionálny charakter. Štátny tajomník MPSVR SR Mgr. Branislav Ondruš ocenil význam teoretických prínosov konferencií o zamestnanosti pre praktickú rozhodovaciu činnosť v rámci tvorby politiky zamestnanosti, ktorú zaradil aj do kontextu tvorby politiky zamestnanosti na celoeurópskej úrovni.

Všetci účastníci konferencie sa zhodli sa na tom, že riešenie problematiky potrebuje úzku spoluprácu a dobrú koordináciu viacerých rezortov ako i zástupcov zamestnávateľov a zamestnancov.

Zahraniční účastníci konferencie z Českej republiky, Rumunska, Maďarska skonštatovali, že problémy na trhu práce a v Európe sa veľmi podobajú, taktiež podobné sú aj vývojové trendy, podľa ktorých sa očakáva nielen na Slovensku ale aj v ďalších krajinách EÚ pozitívny trend vo vývoji nezamestnanosti.

Príloha

Fotogaléria