Martinovi Kahancovi srdečne gratulujeme k jeho vymenovaniu do prestížnej pozície hlavného vedeckého poradcu Európskej komisie. Jeho úspech je pre nás veľkou inšpiráciou  – sme hrdí, že je súčasťou nášho akademického prostredia a členom Katedry sociálneho rozvoja a práce NHF EUBA.

 

Ako prvý Slovák v tejto prestížnej pozícii bol univerzitný profesor Martin Kahanec, pôsobiaci na pozícii výskumného pracovníka na Ekonomickej univerzite v Bratislave, vymenovaný za člena Skupiny hlavných vedeckých poradcov (Group of Chief Scientific Advisors, GCSA) pri Európskej komisii. 

V rámci Mechanizmu vedeckého poradenstva (SAM) poskytuje GCSA vysokokvalitné, včasné a nezávislé vedecké poradenstvo Kolégiu európskych komisárov k akýmkoľvek témam, vrátane otázok verejnej správy, ktoré Európsky parlament a Európska rada považujú za mimoriadne dôležité.

Skupina GCSA sa skladá z maximálne siedmich individuálnych poradcov, vybraných na základe ich výnimočnej odbornej úrovne a širokej vízie, ktorá spoločne odráža pochopenie kľúčových vedeckých poznatkov vrátane interdisciplinárneho a multidisciplinárneho výskumu. 

Kahanec bol nominovaný Slovenskou ekonomickou spoločnosťou a vybraný a vymenovaný Európskou komisiou s účinnosťou od mája 2025 na trojročné funkčné obdobie, ktoré môže byť predĺžené o ďalšie dva roky.

Martin Kahanec vedecky pôsobí na Ekonomickej univerzite v Bratislave od roku 2015 a je zakladateľom (s Martou Kahancovou) a vedeckým riaditeľom Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) v Bratislave. Je tiež profesorom a bývalým dekanom na Stredoeurópskej univerzite (CEU) vo Viedni ako aj riaditeľom jej Centra pre ľudské práva Johna Shattucka. 

Ako člen Skupiny hlavných vedeckých poradcov (GCSA) Európskej komisie bude Kahanec poskytovať vedecké poradenstvo pre Kolégium európskych komisárov k akýmkoľvek témam, vrátane politických otázok, ktoré Európsky parlament a Rada považujú za mimoriadne dôležité.

„Toto vymenovanie je pre mňa osobnou poctou, ale aj uznaním inšpirujúcich akademických komunít, ktorých som členom – v rámci Ekonomickej univerzity v Bratislave, Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI), CEU vo Viedni, ako aj v širšom európskom a medzinárodnom akademickom priestore. Teším sa, že budem môcť prispieť k tvorbe politík založených na dôkazoch a zdôrazniť dôležitosť spoločenských vied pri riešení najpálčivejších výziev súčasnosti,“ uviedol Kahanec.

Skupina hlavných vedeckých poradcov (GCSA)

Skupina hlavných vedeckých poradcov pozostáva z maximálne siedmich individuálnych poradcov, ktorí sú vyberaní na základe výnimočných odborných znalostí a širokého rozhľadu. Spoločne reprezentujú porozumenie dôležitým vedeckým trendom vrátane interdisciplinárneho a multidisciplinárneho výskumu.

Ich úlohou je poskytovať nezávislé vedecké poradenstvo a odporúčania kolégiu komisárov Európskej komisie, a tým prispievať ku kvalite legislatívy EÚ.

Poradcovia úzko spolupracujú s projektom Scientific Advice for Policy by European Academies (SAPEA) – konzorciom viac ako 100 európskych akadémií a vedeckých spoločností, pokrývajúcich oblasti inžinierstva, humanitných, medicínskych, prírodných a spoločenských vied.

Spolu so sekretariátom zriadeným v rámci Generálneho riaditeľstva pre výskum a inovácie Európskej komisie tvoria GCSA a SAPEA spoločne Mechanizmus vedeckého poradenstva (SAM).

Mechanizmus vedeckého poradenstva (SAM) zohráva kľúčovú úlohu pri poskytovaní kvalitného, včasného a nezávislého vedeckého poradenstva kolégiu komisárov EÚ – vrátane otázok, ktoré sú označené Európskym parlamentom a Radou za prioritné.

Viac informácií o Skupine hlavných vedeckých poradcov (GCSA) nájdete tu.

 

Martin Kahanec (PhD Tilburg University - 2006) je zakladateľom a výskumným riaditeľom Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI), profesorom a bývalým dekanom na Stredoeurópskej univerzite vo Viedni (CEU) a riaditeľom Centra Johna Shattucka pre ľudské práva na CEU. Od roku 2015 pôsobí aj na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzite v Bratislave ako výskumný pracovník, kde v minulosti viedol Katedru sociálneho rozvoja a práce. 

Je členom Rady vlády SR pre výskum, technológie a inovácie a bývalým členom Vedeckej rady ministerstva práce a sociálnych vecí ČR. V rokoch 2022-2024 bol členom Správnej rady Univerzity Komenského v Bratislave a v rokoch 2016 - 2018 pôsobil ako predseda Slovenskej ekonomickej spoločnosti. Je redaktorom niekoľkých medzinárodných vedeckých časopisov. 

Minulý rok bol Kahanec tiež zvolený do najprestížnejších pozícií na Academia Europaea - európskej akadémii vied. Stal sa členom Správnej rady Academia Europaea a zároveň predsedom Sekcie spoločenských a príbuzných vied, čím získal aj pozíciu viceprezidenta Academia Europaea.

Podľa databázy ekonomických vedeckých publikácií RePEc je dlhodobo najproduktívnejším ekonómom pôsobiacimna Slovensku, patrí medzi top 9% ekonómov v Európe, a je v prvej stovke najproduktívnejších ekonómovna svete v oblasti ekonómie ľudskej migrácie.

Jeho hlavné oblasti výskumu zahŕňajú ekonomickú politiku, ekonómiu práce a populačnú ekonómiu, migráciu a mobilitu práce, ekonomické nerovnosti, etnicitu a reformy na európskych trhoch práce. Martin Kahanec publikuje články v renomovaných medzinárodných vedeckých časopisoch ako aj kapitoly a knižné publikácie v prestížnych medzinárodných vedeckých vydavateľstvách (napr. Oxford University Press, Springer, Edward Elgar). O výsledkoch jeho výskumu informovali mnohé slovenské aj svetové médiá ako BBC, Economist, Guardian, Handelsblatt a ďalšie. 

Ekonomická univerzita v Bratislave za účelom šírenia pozitívneho povedomia a propagácie organizovaných verejných akcií, vyhotovuje obrazové a zvukové záznamy, ktoré zverejňuje na svojej webovej stránke. V prípade výhrad k zverejneným obrazovým a zvukovým záznamom si uplatňujte tieto výhrady písomne na e-mail: . Kompletné informácie k spracúvaniu osobných údajov tu.