V piatok 21. júna prezentoval prof. Luptáčik na tlačovej správe Združenia automobilového priemyslu Slovenskej republiky, pri jeho 20. výroči, výsledky štúdie o význame automobilového priemyslu na Slovensku, ktorá sa vypracovala pod gesciou KHP.

Správa vyvolala veľký ohlas v médiách, a to v denníku PRAVDASME, či v TA3.

Z tlačovej správy agentúry SITA uvádzame:

"Samotné automobilky zamestnávajú zhruba 16 tisíc ľudí. V celom automobilovom priemysle pracuje celkovo 60 tis. ľudí, ďalších 81 tisíc zamestnancov nachádza prácu u subdodávateľov. Zvyšné pracovné miesta vznikajú pri výrobe spotrebných predmetov, ktoré si ľudia z takto zarobených príjmov kupujú.

„V roku 2012 tvorili príjmy domácností generované automobilovým priemyslom takmer 4 mld. eur a viedli k podielu na spotrebe domácností v SR v hodnote takmer 10 %,“ uviedol na piatkovej tlačovej besede Mikuláš Luptáčik z Ekonomickej univerzity v Bratislave. Za posledných 20 rokov sa na Slovensku vyrobilo takmer 6,1 mil. automobilov a necelých 6 mil. prevodoviek. Vyrobilo sa u nás aj 1,85 milióna motorov.

Slovensko však pre zabezpečenie dostatočnej konkurencieschop­nosti automobilového priemyslu aj v budúcnosti potrebuje zmenu odborného vzdelávania. „Treba naštartovať technické univerzity,“ povedal prezident ZAP Jaroslav Holeček. Pomohol by aj rozvoj vedy a výskumu, flexibilnejšie pracovné právo a budovanie diaľnic. Tie by pritiahli subdodávateľov aj ďalej smerom na východ Slovenska, čo by prispelo ku nárastu tamojšej zamestnanosti. Dnes sa totiž automobilová výroba a výroba komponentov sústredí prevažne na západe republiky.

Podľa Ivana Hodača z asociácie európskych konštruktérov vozidiel (ACEA) bude rok 2013 z hľadiska automobilovej výroby opäť negatívny a v Európe budeme mať prepad medzi piatimi a desiatimi percentami. „Európa stráca konkurencieschop­nosť,“ povedal s tým, že za to môžu príliš prísne regulácie Bruselu, ako napríklad znižovanie emisií či hluku. „Všetko sa robí na základe politických rozhodnutí,“ skonštatoval. "

FOTOGALÉRIA