Katedra bankovníctva a medzinárodných financií pôsobí v rámci pedagogickej činnosti na všetkých stupňoch vzdelávania. Na 1. stupni štúdia zabezpečuje študijný program Financie, bankovníctvo a poisťovníctvo spoločne s Katedrou financií a Katedrou poisťovníctva na Národohospodárskej fakulte a spoločný program Ekonómia a právo s Právnickou fakultou UK v Bratislave. Na 2. stupni štúdia garantuje študijný program Finančné trhy a investovanie, podieľa sa na zabezpečení študijného programu Financie a dane (predmet Medzinárodné financie), tak v slovenskom ako aj v anglickom jazyku (v rámci spoločného diplomu s Nottingham Trent University, Veľká Británia), podieľa sa na zabezpečení študijného programu Globálne financie v anglickom jazyku (v rámci dvojitého diplomu s National Institute of Development Administration - Bangkok, Thajsko), zabezpečuje výuku predmetu Regulácia a dohľad na finančných trhoch a Kolektívne investovanie v rámci spoločného programu Právo a ekonómia s Právnickou fakultou UK v Bratislave. Na 3. stupni štúdia sa podieľa na zabezpečení študijného programu Financie a bankovníctvo.

Vedecky a odborne sa katedra orientuje na otázky finančných trhov (peňažné, dlhopisové, akciové, komoditné, derivátové trhy a FOREX), kolektívneho investovania, bankovníctva, menovej politiky a medzinárodných financií. Výskumná činnosť katedry je zameraná na široké spektrum analýz v oblasti ekonomickej integrácie, finančných inovácií, digitalizácie, zelenej ekonomiky, príjmovej nerovnosti, kanálov menovej transmisie, riadenej depreciácie mien, finančného sprostredkovania a finančnej gramotnosti, behaviorálnych financií, úniku kapitálu, prania špinavých peňazí. Členovia katedry riešia výskumné úlohy grantových schém VEGA, KEGA; projekt APVV, sú súčasťou medzinárodných riešiteľských kolektívov v rámci schémy COST, Visegrad Fund, GAČR (Česko), Erasmus+, SCIEX (grant švajčiarskej konferencie rektorov), projektov financovaných z fondov EÚ. Mladí vedeckí pracovníci a doktorandi sa okrem týchto projektov zapájajú aj do inštitucionálnych projektov Ekonomickej univerzity v Bratislave a NBS.

Aktuálne riešené vedecké projekty na katedre

• VEGA 1/0221/21 Úrokové sadzby v prostredí s digitálnou menou centrálnej banky
  • VEGA 1/0607/21 Proticyklické nástroje bankovej regulácie v podmienkach eurozóny
  • APVV – 20-0359 Covid-19 pandémia,makroekonomický vývoj,potravinová bezpečnosť a blahobyt domácností

Katedra rozvíja širokú spoluprácu s hospodárskou praxou v podobe dopytovo orientovaných projektov, konzultácií a odborných expertíz. Spolu s Tatra bankou, a.s. a Obchodnou fakultou EU v Bratislave zabezpečuje vzdelávací program pre študentov “Bankademy” orientovaný na retailové a korporátne bankovníctvo.

Výsledky výskumnej činnosti prezentujú členovia katedry na medzinárodných vedeckých konferenciách, publikujú vedecké monografie, vysokoškolské učebnice, príspevky v zborníkoch z medzinárodných vedeckých konferencií, články v renomovaných vedeckých časopisoch. Medzi najvýraznejšie publikácie knižného charakteru patria:

• Investovanie na finančných trhoch (2021)
  • Manažment portfólia v kolektívnom investovaní (2020)
  • Investovanie na trhu komodít a reálnych aktív (2018)
  • Analýzy na akciových trhoch (2017)
  • Dôchodkové fondy vo svete a na Slovensku (2017)
  • The halloween effect on financial markets (2017)
  • Medzinárodné štandardy finančného vykazovania bánk v praxi (2017)
  • Finančné trhy a bankovníctvo (2017)
  • Finančné trhy: nástroje a transakcie (2016)
  • Kolektívne investovanie (2012)
  • Medzinárodné finančné centrá – zmeny v globálnej finančnej architektúre (2010)
  • Riadenie úverového portfólia: vybrané kapitoly (2016)
  • Bankovníctvo (2009)
  • Účtovníctvo bánk (2009)
  • Vybrané účtovné operácie v komerčnej banke (2009)
  • Investičné a hypotekárne bankovníctvo (2008)
  • Menová politika – stratégie, inštitúcie a nástroje (2007)
  • Operácie komerčných bánk (2007)
  • Hypotekárne bankovníctvo: finančné nástroje na podporu bytovej výstavby na Slovensku (2007)
  • Behaviorálne financie a správanie investorov na finančných trhoch (2013)
  • Vybrané segmenty peňažného trhu (2013)
  • Komoditné trhy a reálne investície (2012)
  • Medzinárodné financie (2003)
  • Financie (2019)

Katedra v dvojročnom cykle organizuje medzinárodnú vedeckú konferenciu ICCBIF (International Conference on Currency, Banking and International Finance) s impaktovaním v databáze Web of Science (Clarivate Analytics).

Študenti študijného programu Bankovníctvo sa pravidelne zúčastňujú európskeho a svetového kola súťaže Rotman Trading Competition (Taliansko, Kanada) a opakovane sa umiestňujú na popredných miestach.

Naši absolventi majú vysoké uplatnenie na trhu práce, úspešne pôsobia v medzinárodných inštitúciách (napr. ECB, Bloomberg, Macquarie Group, Honeywell International), v prestížnych oblastiach praxe domácich finančných inštitúcií na rôznych manažérskych pozíciách (renomované auditorské spoločnosti, banky, správcovské spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi) ako aj v štátnej správe.

Kde nás nájdete: III. poschodie, blok C (stará budova - V1) Telefón - sekretariát: +421 2 672 91 334

Vedenie katedry

KOTLEBOVÁ, Jana, doc. Ing., PhD.

vedúca katedry

docentka

3C.25 +421 2 6729 1325

ÁRENDÁŠ, Peter, doc. Ing., PhD.

vedúci oddelenia

docent

Oddelenie pre publikačnú a pedagogickú činnosť, Oddelenie pre vedecké projekty a spoluprácu s praxou 3C.10 +421 2 6729 1360
HUPKOVÁ, Silvia, Bc.

sekretárka

3C.04 +421 2 6729 1334

No image found

GACHOVÁ, Katarína, Ing., PhD.

tajomník a web koordinátor katedry

lektorka

3C.30 +421 2 6729 1392