Zimný semester 2015/2016

1. TÝŽDEŇ

Ekonómia a vývin ekonomického myslenia

Vývin ekonomického myslenia a pohľad na prínos významných predstaviteľov a teoretických smerov  k formovaniu ekonómie (klasická ekonómia, neoklasická ekonómia, ekonomická teória švédskej školy a J. M. Keynesa, neokeynesovstvo, postkeynesovstvo a nové keynesovstvo, neokonzervatívna ekonómia, inštitucionálna a nová inštitucionálna ekonómia, behaviorálna ekonómia). Vymedzenie predmetu ekonómie. Dve roviny skúmania ekonómie (mikro a makroekonómia). Dva prístupy v ekonómii (pozitívna a normatívna ekonómia).

 

2. TÝŽDEŇ

Základné predpoklady fungovania ekonomiky

Desať princípov ekonómie. Spôsoby ekonomického uvažovania – základné zákony a pravidlá ekonómie (zákon vzácnosti, porovnávania nákladov a výnosov, alternatívne náklady, zákon klesajúcich výnosov) a chyby pri ich praktickej aplikácii (nástrahy v ekonomickom uvažovaní – abstrahovanie od nákladov obetovanej príležitosti, započítavanie utopených nákladov, nepochopenie rozdielu medzi priemernými a hraničnými nákladmi, nedodržanie podmienky ceteris paribus, omyl post hoc, a ďalšie). Potreby ako podnety ekonomickej činnosti. Klasifikácia potrieb. Potreby a spotreba. Vzájomná podmienenosť inputov a outputu. Základné otázky skúmania ekonómie a špecifickosť ich riešenia v rôznych ekonomických systémoch. Hranica produkčných možností – rôzne varianty. Globálne aspekty vývoja ekonomiky.

 

3. TÝŽDEŇ

Trh a trhový systém. Dopyt, ponuka a rovnovážna cena

Vzájomná výmena a princíp komparatívnych výhod ako predpoklady fungovania trhu. Trhový mechanizmus. Osobitosti fungovania trhového mechanizmu. Nedokonalosti trhu a zásahy vlády do trhového mechanizmu. Nosné úlohy trhu a vlády, voľba medzi efektívnosťou a spravodlivosťou. Koexistencia rôznych prístupov k úlohe trhu a vlády. Dopyt a krivka dopytu, zákon klesajúceho dopytu. Faktory ovplyvňujúce dopyt a posun krivky dopytu. Rozlíšenie pojmov požadované množstvo a dopyt. Ponuka a krivka ponuky, zákon rastúcej ponuky. Rozlíšenie pojmov ponúkané množstvo a ponuka. Faktory ovplyvňujúce ponuku a posun krivky ponuky. Individuálny a trhový dopyt.  Individuálna a trhová ponuka. Trhová rovnováha, rovnovážna cena a rovnovážne množstvo. Nerovnovážne situácie na trhu (nadmerný dopyt, resp. nadmerná ponuka). Voľný trh a cenová regulácia (stanovenie minimálnej a maximálnej ceny). Rovnováha a časový prvok.

 

4. TÝŽDEŇ

Elasticita dopytu a ponuky

Cenová elasticita dopytu – výpočet a faktory ovplyvňujúce cenovú elasticitu dopytu. Cenová elasticita dopytu a celkový príjem. Význam sledovania elasticity pre rozhodovanie firiem.  Priama a krížová elasticita  dopytu. Cenová elasticita ponuky – výpočet a faktory ovplyvňujúce cenovú elasticitu ponuky. Sklon a elasticita. Necenové formy elasticity – dôchodková a daňová elasticita. Elasticita a faktor času.

 

5. TÝŽDEŇ

Ekonomické správanie domácnosti a vytváranie dopytu

Vymedzenie obsahu Gossenových zákonov. Preferencie spotrebiteľa. Špecifiká kardinálneho a ordinálneho prístupu k analýze správania domácností. Grafické vyjadrenie rovnováhy  domácností na základe oboch prístupov. Celková užitočnosť, hraničná užitočnosť, zákon klesajúcej hraničnej užitočnosti. Prebytok spotrebiteľa. Indiferenčná analýza (indiferenčná krivka, mapa indiferencie, dôchodková priamka) a rovnováha domácnosti. Zákon klesajúceho dopytu – substitučný a dôchodkový efekt. Individuálny a trhový dopyt.

 

6. TÝŽDEŇ

Správanie sa firmy a vytváranie ponuky

Teórie firmy a vymedzenie prioritných cieľov firmy. Náklady firmy a kritériá členenia nákladov firmy. Analýza nákladov firmy z krátkodobého hľadiska a z dlhodobého hľadiska. Náklady a príjmy firmy. Rozlišovanie medzi účtovným, ekonomickým a normálnym ziskom. Produkčné funkcie. Izokvanta a izokosta. Technologické a ekonomické optimum firmy.

 

7. TÝŽDEŇ

Správanie sa firmy v podmienkach dokonalej konkurencie, rovnováha firmy v podmienkach dokonalej konkurencie

Vymedzenie základných čŕt dokonalej konkurencie. Krivka individuálneho dopytu po produkcii firmy a trhová rovnováha. Krátkodobá rovnováha dokonale konkurenčnej firmy a dlhodobá rovnováha firmy v podmienkach dokonalej konkurencie. Problém minimalizácie straty firmy. Odvodenie individuálnej  krivky ponuky. Efektívnosť v dokonalej konkurencii. Ekonomický prebytok v dokonalej konkurencii.

 

8. TÝŽDEŇ

Správanie sa firmy v podmienkach nedokonalej konkurencie, rovnováha firmy v prípade monopolu

Komparácia dokonalej a nedokonalej konkurencie. Príčiny vzniku nedokonalej konkurencie a jej jednotlivé formy. Typy monopolu. Cenová diskriminácia. Meranie monopolnej sily. Špecifiká dosiahnutia rovnováhy pri maximalizácii zisku v prípade monopolu. Celospoločenská strata z existencie nedokonalej konkurencie – strata mŕtvej váhy.

 

9. TÝŽDEŇ

Rovnováha firmy v podmienkach oligopolu a monopolistickej konkurencie

Rovnováha firmy v podmienkach oligopolu a v prípade monopolistickej konkurencie. Lomená krivka oligopolu. Zmeny v rovnováhe firmy v krátkom a dlhom období. Teória 
hier, väzňova dilema.

 

10. TÝŽDEŇ

Verejná politika v nedokonalej konkurencii

Verejná politika v podmienkach nedokonalej konkurencie. Protimonopolné regulovanie. Externality, verejné statky a verejná politika.

 

11. TÝŽDEŇ

Trh práce, trh pôdy a trh kapitálu, oceňovanie výrobných faktorov

Dopyt po výrobných faktoroch – odvodený dopyt. Rozhodovanie firmy o optimálnom množstve vstupov. Celkový a hraničný produkt. Ponuka a dopyt na trhu práce. Substitučný a dôchodkový efekt zmeny miezd. Podstata a formy mzdy. Určenie mzdy v podmienkach dokonalej a nedokonalej konkurencie. Mzdové rozdiely a mzdová diskriminácia. Odbory a trh práce. Ponuka a dopyt na trhu pôdy. Nájomné a renta. Teoretické názory na vládne zásahy do poľnohospodárstva. Dopyt a ponuka na trhu kapitálu. Reálny a peňažný kapitál, ich výnosy. Ľudský kapitál a jeho výnosy. Krátkodobá a dlhodobá rovnováha na trhu kapitálu. Kapitalizácia aktív s obmedzenou životnosťou a s neobmedzenou životnosťou.

 

12. TÝŽDEŇ

Rozdeľovanie dôchodkov a kvalita života

Empirické poznatky o kvalite života a rozdeľovaní dôchodkov. Pojem dôchodok a klasifikácia dôchodkov. Trhové a netrhové činitele rozdeľovania dôchodkov. Meranie dôchodkovej nerovnosti. Lorenzova krivka, Giniho koeficient, Theilov index a Atkinsonov index. Chudoba a jej rôzne ponímanie. Chudoba a sociálne vylúčenie. Vládne opatrenia v boji s chudobou. Bohatstvo a rozdeľovanie bohatstva. Hmotný blahobyt a kvalita života. Indikátory hmotného blahobytu a kvality života.

 

13. TÝŽDEŇ

Záverečné zhrnutie a opakovanie najdôležitejších tém