Kto sa chce naučiť obchodovať na finančných trhoch, môže skúsiť online kurz, prípadne si zaplatiť školenie alebo prístup na internetové tradingové platformy. Štvorica študentov z Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave sa rozhodla pre inú cestu. Prihlásili sa do medzinárodnej súťaže v investovaní Rotman International Trading Competition.

V novembri 2018 učiteľky ekonomiky z tejto školy Ing. Monika Ungvarská a Ing. Mária Šumichrastová prevzali Čestné uznanie dekana Národohospodárskej Fakulty, Ekonomickej univerzity v Bratislave. Toto ocenenie získali za svoj prínos, zvyšovanie kvality výučby a tiež úspechy, ktoré dosiahli so svojimi žiakmi v ekonomickom vzdelávaní počas pôsobenia v školstve. Ocenením bolo pre nich aj stretnutie s autormi učebníc, s ktorými pracujú vo svojej pedagogickej práci.

Ako zabezpečiť, aby bol daňový systém čo najférovejší, ale aby ekonomike škodil čo najmenej? O týchto aj iných témach sa diskutovali odborníci na konferencii TRENDu s názvom Daňový a odvodový systém 21. storočia. EU NHF zastupoval v paneli profesor Pavol Ochotnický z Katedry financií.

 Vysokoškolákom kariérne pomôže mentor z nadnárodných spoločností

Mladým ľuďom pomôžu skúsení riaditelia spoločností zapojiť sa do trhu práce.

študenti
Zdroj: Pavol Funtál

Študentom má v správnom výbere kariéry pomôcť mentoring. Riaditelia nadnárodných spoločností im vysvetľujú, ako v zamestnaní postupovať na vedúce pozície, naučia ich však aj to, ako sa na pracovnom pohovore správne predať.

Vedú ich dvanásť rokov

Štyridsať talentovaných študentov a tridsiatka riaditeľov z celého sveta. Takúto zostavu privítal americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling počas 12. ročníka Mentor Network Programu. "Mentoringový program je skvelý nástroj, ako sa môžu študenti dostať do kontaktu so skúseným podnikateľským prostredím," vysvetľuje myšlienku programu jeho zakladateľ na Slovensku Martin Kardoš, ktorý je zároveň výkonným riaditeľom CSI Leasing. Prvotná koncepcia programu pochádza z univerzity St. Louis v USA, tam si to na vlastnej koži vyskúšal aj Kardoš, a preto sa rozhodol zaviesť niečo podobné aj na Slovensku. Podporu na vytvorenie programu našiel na americkej ambasáde. Počas recepcie si mali študenti vysokých škôl nájsť svojho mentora, ktorý ich môže správne kariérne nasmerovať. "Jedna vec je študovať a chodiť na stáže, ale tieto puzzle je ťažké správne pospájať, a preto si myslím, že mi môže pomôcť mentor," hovorí o dôvode, prečo sa do programu prihlásil, Michal Šventek z Ekonomickej univerzity v Bratislave, kde študuje verejnú správu. Za výbornú skúsenosť to považuje aj Nicolas Uhrin, ktorý študuje na Via University v Dánsku. Ako tvrdil, ešte nevie, či sa chce po skončení školy vrátiť na Slovensko, mentoring program mu to však môže pomôcť zistiť.