Študenti študijného programu Financie a dane absolvovali v rámci predmetu Daňové systémy v EÚ hosťujúcu prednášku, ktorú viedol doc. Ing. Leoš Vítek, PhD. z Fakulty financí a účetnictví Vysokej školy ekonomickej v Prahe.

Docent Vítek pôsobí ako prodekan pre študijnú a pedagogickú činnosť a jeho odborné zameranie sa sústreďuje najmä na verejné financie, daňovú teóriu, daňovú politiku a efektívnosť verejného sektora.

Prednáška bola venovaná téme daňových únikov. Doc. Vítek študentom priblížil rozdiel medzi legálnou daňovou optimalizáciou a nelegálnym daňovým únikom, ekonomické súvislosti daňovej kriminality, ako aj problematiku merania tieňovej ekonomiky a daňovej medzery.

Súčasťou prednášky boli aj praktické príklady z oblasti daňovej teórie a politiky, ktoré študentom ukázali, ako môže nastavenie daňového systému, pravdepodobnosť odhalenia a výška sankcií ovplyvňovať správanie daňových subjektov. Diskusia sa dotkla aj možností štátu pri znižovaní daňových únikov a ich ekonomických či administratívnych dôsledkov.

Ďakujeme doc. Leošovi Vítkovi za odbornú a podnetnú prednášku, cenné poznatky a priestor na diskusiu so študentmi.

In order to promote positive awareness and promote organized public events, the University of Economics in Bratislava produces visual and audio recordings and publishes them on its website. In case of reservations to the published video and audio recordings, please make these reservations in writing to the following e-mail address: . Complete information on personal data processing here.