BRATISLAVA - Jedným z hlavných problémov úspešného rozvoja slovenskej ekonomiky je nedostatočná kooperácia a dôvera medzi politikmi, podnikmi, verejným sektorom, vysokoškolskými a výskumnými inštitúciami.
Pri klamstve človek zvažuje pravdepodobnosť prichytenia aj to, či sa bude môcť ráno pozrieť v zrkadle do vlastných očí, hovorí behaviorálny ekonóm Maroš Servátka. Slovák, ktorý založil v Sydney laboratórium experimentálnej ekonómie, v rozhovore pre Forbes vysvetľuje, ako sa ľudia rozhodujú, aké triky používajú firmy, keď chcú zvýšiť predaj, a aj to, prečo je skeptický voči anketovým prieskumom.
Na Slovensku prebehla kupónová privatizácia v dvoch etapách. Prvá začala pred 25 rokmi ešte v rámci Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky.
Kto sa chce naučiť obchodovať na finančných trhoch, môže skúsiť online kurz, prípadne si zaplatiť školenie alebo prístup na internetové tradingové platformy. Štvorica študentov z Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave sa rozhodla pre inú cestu. Prihlásili sa do medzinárodnej súťaže v investovaní Rotman International Trading Competition.
V novembri 2018 učiteľky ekonomiky z tejto školy Ing. Monika Ungvarská a Ing. Mária Šumichrastová prevzali Čestné uznanie dekana Národohospodárskej Fakulty, Ekonomickej univerzity v Bratislave. Toto ocenenie získali za svoj prínos, zvyšovanie kvality výučby a tiež úspechy, ktoré dosiahli so svojimi žiakmi v ekonomickom vzdelávaní počas pôsobenia v školstve. Ocenením bolo pre nich aj stretnutie s autormi učebníc, s ktorými pracujú vo svojej pedagogickej práci.
Ako zabezpečiť, aby bol daňový systém čo najférovejší, ale aby ekonomike škodil čo najmenej? O týchto aj iných témach sa diskutovali odborníci na konferencii TRENDu s názvom Daňový a odvodový systém 21. storočia. EU NHF zastupoval v paneli profesor Pavol Ochotnický z Katedry financií.
Národohospodárska fakulta oslávi 65. výročie vzniku konferenciou
Fakulta pri organizovaní osláv inšpirovala oslavami 650. výročia založenia Viedenskej univerzity. Ich mottom bolo klásť otázky.
Veľvyslanectvo mladých: Poznáme najlepšie projekty študentov!
8. ročník jedinečného projektu Veľvyslanectvo mladých, ktorého hlavnou myšlienkou je možnosť aktívne sa prejaviť pri riešení problémov mladých ľudí žijúcich na Slovensku, spoznal svojich víťazov!
Vysokoškolákom kariérne pomôže mentor z nadnárodných spoločností
Mladým ľuďom pomôžu skúsení riaditelia spoločností zapojiť sa do trhu práce.

Študentom má v správnom výbere kariéry pomôcť mentoring. Riaditelia nadnárodných spoločností im vysvetľujú, ako v zamestnaní postupovať na vedúce pozície, naučia ich však aj to, ako sa na pracovnom pohovore správne predať.
Vedú ich dvanásť rokov
Štyridsať talentovaných študentov a tridsiatka riaditeľov z celého sveta. Takúto zostavu privítal americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling počas 12. ročníka Mentor Network Programu. "Mentoringový program je skvelý nástroj, ako sa môžu študenti dostať do kontaktu so skúseným podnikateľským prostredím," vysvetľuje myšlienku programu jeho zakladateľ na Slovensku Martin Kardoš, ktorý je zároveň výkonným riaditeľom CSI Leasing. Prvotná koncepcia programu pochádza z univerzity St. Louis v USA, tam si to na vlastnej koži vyskúšal aj Kardoš, a preto sa rozhodol zaviesť niečo podobné aj na Slovensku. Podporu na vytvorenie programu našiel na americkej ambasáde. Počas recepcie si mali študenti vysokých škôl nájsť svojho mentora, ktorý ich môže správne kariérne nasmerovať. "Jedna vec je študovať a chodiť na stáže, ale tieto puzzle je ťažké správne pospájať, a preto si myslím, že mi môže pomôcť mentor," hovorí o dôvode, prečo sa do programu prihlásil, Michal Šventek z Ekonomickej univerzity v Bratislave, kde študuje verejnú správu. Za výbornú skúsenosť to považuje aj Nicolas Uhrin, ktorý študuje na Via University v Dánsku. Ako tvrdil, ešte nevie, či sa chce po skončení školy vrátiť na Slovensko, mentoring program mu to však môže pomôcť zistiť.
Klub Investorov
Téma: Potrebujeme centrálne banky?
Hosť: Juraj Karpiš
Autor článku: Michal Farkaš
Summary: 24.10.2017
Ďalšou zo série zaujímavých prednášok Klubu investorov, ktorú hostila Ekonomická univerzita 24. októbra, mala tému týkajúcu sa centrálnych bánk a ich nutnosti v ekonomike sveta. Prednášajúcim bol ekonomický analytik a spoluzakladateľ think-tanku INESS, pán Juraj Karpiš. Verejne známy sa stal kontroverznou knihou Zlé peniaze z roku 2015, ktorá poukazuje na slabé stránky finančného systému. Zaujímavosťou z jeho súkromného života je, že sa venuje freedivingu. Prednáška mala hojnú účasť. Pán Karpiš skvelý rečník a publikum dokázal zaujať, čoho dôkazom boli aj neustále sa rozvíjajúce diskusie a prechádzanie do iných súvisiacich tém.
Klub Investorov
Téma: Ako investície Penty menia slovenské zdravotníctvo?
Speaker: Jozef Mathia
Summary 10.10.2017
Autor: Samuel Izrael
Začiatkom akademického roka sa konala dlho-očakávaná prednáška, zastrešovaná Klubom Investorov s názvom ,,Ako investície Penty menia slovenské zdravotníctvo?“. Ako vyplýva z názvu, jednalo sa o zaujímavú tému a v prednáškovej sále na akademickej pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave. Dňa 10.10. 2017 to vyústilo do nemalého počtu poslucháčov. Problematiku prišiel objasniť investičný manažér zo spoločnosti Penta Investments, pán Jozef Mathia, ktorý sa pohybuje v oblasti projektov zdravotníckych zariadení a ktorého analýzy a komentáre sú podložené niekoľkoročnými skúsenosťami v spomínanej Pente a v spoločnosti Ernst and Young, kde pracoval predtým.
Hosť nám spočiatku ozrejmil, že spoločnosť Penta postupne implementuje dlhodobejšiu stratégiu investovania a M&A obchodom sa chce vyvarovať najmä v segmente zdravotníctva. Tento postoj strategického, hodnotového investovania vo svojom portfóliu uplatnili vo viacerých podnikoch a značkách. Nosným pilierom prednášky bola podrobná analýza jednotlivých projektov; posúdenie ich úspešnosti; charakteristika trhov, na ktorých spoločnosti participujú; vypichnutie najdôležitejších konkurenčných výhod a samozrejmosťou bol aj výhľad do budúcnosti.
Partneri fakulty