Vážení uchádzači o štúdium,

veľmi nás teší Váš záujem o štúdium na Národohospodárskej fakulte EU v Bratislave v študijnom programe EKONÓMIA A PRÁVO. Študijný program Ekonómia a Právo predstavuje novinku v oblasti vzdelávacích služieb v SR. Obdobné bakalárske študijné programy možno nájsť na renomovaných zahraničných univerzitách, napr. Universität St. Gallen vo Švajčiarsku, alebo aj Wirtschaftsuniversität Wien v Rakúsku.

Absolventi študijného programu EKONÓMIA A PRÁVO získajú univerzitné vzdelanie prvého stupňa v odboroch Národné hospodárstvo a Právo s akademickým titulom Bc. (bakalár). Absolventi s ekonomicko-právnou prípravou sú po skončení štúdia schopní úspešne pracovať v rôznych oblastiach národného hospodárstva a v riadiacich štruktúrach všetkých úrovní – v podnikoch, bankových a iných finančných inštitúciách, v centrálnych orgánoch štátnej správy, v národných aj medzinárodných spoločnostiach. Teoretické východiská výučby študijného odboru Právo sú základom pre získanie zručností pri interpretácii práva a v používaní právnej argumentácie, čím dosiahnuté Bc. vzdelanie umožňuje absolventovi správnu orientáciu v častých zmenách právnych predpisov a v širokej škále právnych názorov. Študent študijného programu Ekonómia a právo si osvojí schopnosť analyzovať a pochopiť ekonomické a právne procesy prebiehajúce v makro- a mikrosfére, ako aj posudzovať teoretické a praktické problémy na rôznych úrovniach národného hospodárstva.

Spoločný bakalársky študijný program v dennej i externej forme budú realizovať Národohospodárska fakulta EU a Právnická fakulta UK.

„Ekonómia a právo boli dlho považované za dve oddelené disciplíny. Snaha o ich prepojenie tu však existuje už desaťročia. Som veľmi rád, že aj naša univerzita prispieva k vzniku unikátneho programu, v ktorom sa tieto dve disciplíny spoja,“ povedal rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.

„Univerzity musia reagovať na potreby trhu práce a pripravovať absolventov, ktorí po ukončení štúdia nájdu uplatnenie v praxi. Som presvedčený, že tento spoločný program takých absolventov pripraví“, zdôraznil Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Sivák, PhD., rektor EU v Bratislave.

Podmienkou prijatia na štúdium je úspešné absolvovanie prijímacieho konania, ktoré pozostáva zo všeobecných študijných predpokladov (v oblasti základov ekonómie a ekonomiky), z dejepisu, náuky o spoločnosti, z logiky a z jedného cudzieho jazyka z jedného cudzieho jazyka podľa výberu uchádzačov a ponuky fakulty (overovanie vedomostí prebieha formou písomného vedomostného testu, v ktorom môže dosiahnuť uchádzač maximálne 400 bodov). Študent prijatý na štúdium spoločného študijného programu je počas štúdia študentom obidvoch univerzít  t.j. študentom Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave a zároveň študentom Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Ing. Monika Paráková
vedúca študijného oddelenia