Pozývame všetkých študentov a zamestnancov EU v Bratislave na slávnostné otvorenie akademického roka 2017/2018, ktoré sa uskutoční v utorok 26. septembra 2017 o 9:15 h v Aule EU v Bratislave.

Program:

• Príhovor rektora EU v Bratislave
  • Príhovory hostí
  • Udelenie Ceny rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave za pedagogickú činnosť
  • Udelenie Ceny Ekonomickej univerzity v Bratislave za publikačnú činnosť
  • Vystúpenie folklórneho súboru Ekonóm

Autorský kolektív z Katedry bankovníctva a medzinárodných financií, s finančnou podporou Nadácie ČSOB, v spolupráci s Nadáciou Národohospodár a vydavateľstvom Wolters Kluwer, vydal knižnú publikáciu s názvom „Dôchodkové fondy vo svete a na Slovensku“. Publikácia autorského kolektívu v zložení Ing. Peter Árendáš, PhD., prof. Ing. Božena Chovancová, PhD., Ing. Vladimír Gvozdják, Ing. Jaroslav Hudcovský, Ing. Michaela Dorocáková a Ing. Patrik Slobodník sa zaoberá problematikou dôchodkových systémov s dôrazom na rôzne schémy dôchodkového sporenia, ktoré fungujú na Slovensku a v zahraničí.

Kniha „Dôchodkové fondy vo svete a na Slovensku“ prináša nielen prehľad historického vývoja a súčasného stavu, ale aj analýzu fungovania slovenských a zahraničných dôchodkových fondov. Čitateľ sa tak môže oboznámiť so základnými historickými udalosťami, ktoré mali významný vplyv na vývoj systémov dôchodkového zabezpečenia, ako aj so špecifikami fungovania týchto systémov vo vybraných krajinách, ako sú USA, Nemecko, Čile, Čína alebo Japonsko. Výrazná pozornosť je venovaná tiež hĺbkovej analýze vývoja a výkonnosti slovenských dôchodkových fondov druhého a tretieho piliera dôchodkového zabezpečenia.

Ing. Peter Árendáš, PhD. (vedúci autorského kolektívu): „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo publikovať monografiu „Dôchodkové fondy vo svete a na Slovensku“. V mene autorského kolektívu by som sa chcel poďakovať Nadácii ČSOB, ktorá podporila vydanie tejto publikácie v rámci projektu „Kapitalizačný pilier dôchodkového zabezpečenia na Slovensku a v zahraničí“. Verím, že svojim zameraním a kvalitou má potenciál osloviť veľkú časť nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti.“

doc. Ing. Ľuboš Pavelka, PhD. (recenzent knihy): „Posudzovanú knihu hodnotím veľmi pozitívne. Svojim obsahom je pionierskym autorským dielom v danej oblasti, ktoré na slovenskom knižnom trhu jednoznačne chýbalo.“

Vážení kolegovia,

dovoľujeme si Vás upozorniť na ďalšie kolo podávania prihlášok na program Ronald and Eileen Weiser Professional Development AwardTento program umožňuje absolvovať krátkodobé pobyty (4-týždňové alebo 3-mesačné) na University of Michigan, Ann Arbor, USA. O grant sa môžu uchádzať vysokoškolskí odborníci a pedagógovia.

Dear Colleagues,

it is our pleasure to invite you on behalf of the Institute of Economic Research of the Slovak Academy of Sciences and the Slovak Economic Association in cooperation with the Faculty of National Economy at the University of Economics in Bratislava to the scientific conference:

PENSION – AGEING – PUBLIC FINANCES:
FUTURE CHALLENGES AND OPPORTUNITIES

12th - 13th September 2017, Bratislava

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (ďalej len „úrad“) a Ekonomická univerzita v Bratislave (ďalej len „univerzita“) dňa 23. 3. 2017 uzatvorili memorandum o vzájomnej spolupráci.

V nadväznosti na to, úrad a Národohospodárska fakulta a Fakulta hospodárskej informatiky podpísali dohody pre zintenzívnenie obojstranne prospešnej spolupráce pri plnení úloh vlastného aj spoločenského záujmu a rozvoj vzájomných partnerských vzťahov. Predmetné dohody o spolupráci sa budú spoločne realizovať predovšetkým v oblastiach vedecko-výskumnej a poradenskej činnosti, vzdelávacieho procesu, ako aj iných spoločensky prospešných aktivít.

Cenu profesora Imricha Karvaša za najlepšiu diplomovú prácu obhájenú v akademickom roku 2015/16 si dňa 5. 6. 2017 na zasadnutí Vedeckej rady EU v Bratislave prevzal z rúk rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave Ing. Richard KALIŠ z Národohospodárskej fakulty EU v Bratislave. (v súčasnosti interný doktorand na Katedre hospodárskej politiky).

Hlavnou myšlienkou šiesteho ročníka projektu Veľvyslanectvo mladých 2017 bolo dať študentom šancu aktívne sa prejaviť pri riešení problémov mladých ľudí žijúcich na Slovensku. Ich úlohou bolo vypracovať projekt na tému kultúrno-spoločenského alebo ekonomického rozvoja svojho mesta či okolia. Prezentácia študentských projektov sa konala dňa 28. 04. 2017 pod záštitou spoločnosti Star production na čele s generálnou riaditeľkou a autorkou projektu pani Máriou Rehákovou.

Na krásnom treťom mieste sa umiestnila so svojím projektom naša študentka Bc. Alexandra HRABINOVÁ (5. ročník Financie) a získala 3-mesačnú dotovanú stáž v spoločnosti Qualysoft GmbH vo Viedni, ktorú jej odovzdal člen odbornje poroty, pán Peter Oros (riaditeľ spoločnosti Qualysoft).