Slovenská sekcia European Regional Science Association (ERSA) teda Spoločnosť pre regionálnu vedu a politiku, je organizáciou združujúcou priaznivcov regionálnej vedy, akademických pracovníkov, študentov ako aj odborníkov z praxe v oblasti rozvoja regiónov. Jednou z hlavných aktivít je organizovanie už niekoľkoročného Zimného seminára, cieľom ktorého je vytvoriť tvorivú akademickú debatu v otázkach teórie a praxe regionálnej vedy a výskumu v skvelom kolektíve a prostredí zasnežených Tatier.

Od 29. Januára do 1. Februára 2014 sa s podporou Katedry verejnej správy a regionálneho rozvoja Národohospodárskej fakulty Ekonomickej Univerzity v Bratislave a Medzinárodného vedeckého časopisu Region Direct v Tatranskej Lomnici uskutočnil už 4. ročník Zimného seminára regionálnej vedy. Tento rok sa Zimného seminára zúčastnilo 21 účastníkov reprezentujúcich univerzity a akadémie vied zo 4 krajín, Slovenska, Maďarska, Spojených Štátov Amerických a Mexika. O rozmanitosť sa postaralo široké pole pôsobnosti účastníkov, od regionálnej ekonomiky a politiky, ekonomickej a humánnej geografie, kreatívnych odvetví až po oblasť verejnej správy a verejnej politiky.

K zvýšeniu kvality vedeckej konferencie významne prispela účasť kľúčového rečníka, profesora Johna Picklesa z University of North Carolina, USA, a to nie len pre jeho vedecký prínos ale aj ľudskú stránku jeho osobnosti. Profesor Pickles odštartoval Seminár pútajúcou prednáškou s názvom „Relations, chains, Networks, and Contexts in Regional Economies“, kde sa venoval najmä teórii ale aj výskumu globálnych produkčných sietí a rozmiestneniu hodnôt v rámci tzv. globálnych hodnotových reťazcov. Keďže je to oblasť, ktorá u nás zatiaľ nie je natoľko pokrytá a preskúmaná, prednáška bola o to viac zaujímavá, a vyslúžila si patrične zaujímavú a bohatú diskusiu. Po skončení vedeckého programu sa konal záverečný slávnostný večer, ktorý otvoril svojim príhovorom vedúci Katedry verejnej správy a regionálneho rozvoja, profesor Milan Buček. Neskôr sa k nemu pridal profesor Pickles, ktorý milými slovami, zhodnotil pozitívne nie len priebeh a organizáciu seminára ale aj čas strávený s členmi katedry verejnej správy a regionálneho rozvoja Ekonomickej Univerzity, rovnako ako aj so študentmi doktorandského štúdia počas seminárov zimného semestra a prejavil záujem o pokračovanie spolupráce.

Slávnostnú večeru predchádzalo udelenie dvoch cien za výborné výskumné práce a to pre Balázsa Págera, z Hungarian Academy of Science, za príspevok „The Innovation Systems in Central and Eastern European Regions a tiež Petrovi Džupkovi z Technickej univerzity v Košiciach, za zhodnotenie a interpretáciu prvých výsledkov hodnotenia Košíc – Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Najväčšiu pozornosť hodnotiaceho výboru, ale aj ostatých účastníkov, upútal článok M. Širaňovej a J. Kotlebovej s prezentáciou na tému „Ukraine as a possible Growth Pole for EU28 Economic Region“, ktorá bola ocenená za najlepší príspevok 4. Zimného seminára.

Príspevky prezentované na seminári sú uverejnené v zborníku s názvom "4th Winter Seminar of Regional Science" s ISBN 978-80-225-3833-6, vybrané príspevky budú publikované v medzinárodnom vedeckom časopise Region Direct.

FOTOGALÉRIA