Od 9. júla do 12 júla sa uskutočnil ďalší, už v poradí 21. ročník medzinárodnej input-output konferencie v japonskom meste Kitakyushu. Jedná sa o pravidelnú konferenciu, ktorú organizuje International Input-Output Association (IIOA) spolu s lokálnymi inštitúciami, a pravidelne sa jej zúčastňujú experti z desiatok krajín z celého sveta. Minulý rok sa na jej organizácii podieľala KHP a tento rok jej zástupcovia nechýbali ani v Japonsku.

Témou konferencie boli nové horizonty v inováciách, životnom prostredí a medzinárodnom obchode. Okrem IIOA sa na organizácii podieľala Pan-Pacific Association of Input-Output Studies, Center for Science, Technology and Innovation Policy Studies a Kyushu University. Otvárací príhovor mal prof. Yasuhide Okuyama z University of Kitakyushu, Japan a plenárnu reč prezident IIOA Erik Dietzenbacher (University of Groningen, Netherlands) (obidvaja dole na fotke).

Zastúpenie na konferencii mala aj Katedra hospodárskej politiky, ktorej členovia prezentovali výsledky štúdie o význame automobilového priemyslu pre SR a jeho zapojení sa do globálneho výrobného reťazca.

Precízny organizátori nás privítali billboardom hneď na vlakovej stanici, kde sme sa stretli aj s prof. Eduardom Haddadom z Brazílie, ktorý bol našim lektorom počas letnej školy v pondelok o CGE modelovaní.

Hoci je Kitakyushu známe ako priemyslené mesto, nájdu sa v ňom aj pekné záhrady, pričom jedna z nich obklopuje palác Kokura Castle zobrazený nižšie.

Minulý rok sa na príprave20. medzinárdnej input-output konferencie podieľala Katedra hospodárskej politiky, a jej organizácia bola veľmi kladne hodnotená ešte aj na tohtoročnom valnom zhromaždení IIOA.

Budúci rok sa bude konať 22. ročník tejto konferencie v Portugalsku, v Lisabone, kde budú mať naši učitelia opäť možnosť prezentovať výsledky svojej výskumnej činnosti a diskutovať aktálne témy so svetovou špičkov v tejto oblasti, medzi ktorú patria ľudia ako E. Dietzenbacher, B. Los, J. Oosterhaven, ten Raa a mnohí ďalší.

Našich študentov učíme základy input-output analýzy na predmete Sociálno-ekonomická analýza, ktorý vyučujeme aj v anglickom jazyku (na druhom stupni štúdia). Po jeho absolovaní sú schopní porozumieť vedeckým článokom a príspevkom, ktoré odznievajú aj na takýchto svetových fórach, a svoje vedomosti môžu využiť v praxi pre viaceré domáce alebo zahraničné inštitúcie, ktoré ocenia znalosť input-output analýzy.

 

FOTOGALÉRIA

Ekonomická univerzita v Bratislave za účelom šírenia pozitívneho povedomia a propagácie organizovaných verejných akcií, vyhotovuje obrazové a zvukové záznamy, ktoré zverejňuje na svojej webovej stránke. V prípade výhrad k zverejneným obrazovým a zvukovým záznamom si uplatňujte tieto výhrady písomne na e-mail: . Kompletné informácie k spracúvaniu osobných údajov tu.